دستورالعمل جدید مجوز تحصيل در كانادا و سردرگمي دانشجويان

دستورالعمل جدید مجوز تحصيل در كانادا و سردرگمي دانشجويان

  • 25 مهر 1395

 پروسه جديد دانشجویان دوره های آموزشی آماده سازی علمی(Pathway)را تحت الشعاع قرار می دهد

در سيزدهم جولای 2016 اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCCکه قبلا CIC بود)  دستور العمل صدور جواز تحصیل از جمله پذیرش مشروط تحت عنوان برنامه «آماده سازی علمی» را تغییر داد. بر اساس پروسه جدید، افسران صدور ویزا دستور دارند مجوز تحصیل در کانادا را فقط برای دوره‌های تحصیلی پیش‌نیاز دانشجويان که شامل دوره‌های اموزش زبان می‌شود صادر کنند. دانشجو در صورتی که این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشت باید برای دریافت مجوز ادامه تحصیل در مقاطع پس از آن در دانشگاه و مدارج فنی اقدام کند. این دستورالعمل کاملا جدای از برنامه‌های پیشینی است که به افسران ویزا اجازه می داد تا برای مطالعه هم زمان دو برنامه یک ویزای واحد صادر کنند.

برنامه « آماده سازی علمی » در حالت معمول به دانشجويان خارج از کشور اجازه می‌داد تا برای یک دوره یک ساله آموزش زبان در کانادا آموزش ببیند. این دوره‌های پیش نیاز ممکن است به کمک آن دسته از دانشجوياني بیاید كه زبان انگلیسی یا فرانسه مورد نیاز موسسات آموزشی مورد تایید (DLI)را دنبال می کنند. این موسسات معین می تواند کالج یا دانشگاهی در کانادا باشد.

به عنوان مثال یک دانشجوي بین‌المللی به دنبال آن است که دوره‌ای پس از پایان دبیرستان در کانادا بگذارند. این دانشجو پس از کمی تحقیق و جستجو دوره‌ای که مایل است بگذارند را پیدا می‌کند اما برای ورود به این دوره باید مهارت‌های زبانی‌اش را از طريق آزمون هایی مثل ایلتس یا کیل(CAEL)اثبات کند. اين مدارك و دوره هاي زباني مرسوم معمولا به منظور دست یابی به هدف مورد نیاز است. پیش از این برای چنین سناریویی، تنها یک مجوز تحصیل برای بخش تکمیل زبان و بخش ادامه تحصیل پس از آن در کانادا صادر می شد. اما با این تغییر تنها مجوز تحصیل در دوره‌های پیش‌نیاز صادر خواهد شد.

چرا تغییر؟

بر اساس برنامه به روز شده اداره مهاجرت ناشي از نگرانی روز افزونی بود در میان افسران صدور ویزا وجود داشت . این نگرانی از این قرار بود که ممکن است دانشجويان نتوانند دوره‌های اموزش زبان را با موفقیت بگذارنند . اين در حالي است ‌كه می‌توانند تحصیل خود را در زمینه‌ای که به آنها اجازه كار مي‌دهد دنبال كنند. صدور مجوز تحصیل بلند مدت برای دو برنامه جداگانه، همچنین بر «گزارش انطباق اداره مهاجرت» نیز تاثیر می‌گذاشت. این گزارش فرایندی است که در آن اطلاعات دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی كه به صورت فعالانه به دنبال اهداف تحصیلی هستند ذکر می شود.

پیامدها

گونزالو پرلاتا، مدیر اجرایی موسسه زبان‌ها در کانادا، سازمانی که موسسات عضو آن سالانه 13 هزار دانشجوي زبان از سراسر جهان می پذیرد، درباره این قانون جدید می‌گوید:« من فکر می کنم که (اهالی اداره مهاجرت) در فهم وضعیت و تاثیری که می تواند داشته باشد دچار اشتباهشده اند....سوالات زیادی درباره دستورالعمل جدید به وجو آمده که کاملا نشان دهنده آن است سیستم دارای اشکال است.»

پرلاتا ادامه می دهد:« آنها می‌گویند که نظم و ترتیب تنظیمات قبلی را تغییر نمی‌دهند بلکه تنها از یک تفسیر جدید بر اساس مشاهدات افسران که آنها را نگران کرده است استفاده می‌کنند. آنها درباره کیفیت برنامه و اطمینان از اینکه دانشجويان حقیقتا برای تحصیل به اینجا امده‌اند نگران هستند. ما کاملا متوجه این مساله هستیم اما بر مبنای موقیعت فعلی، ما نیاز به مشاوره بیشتر داریم چرا که این موضوع به زندگی هزاران دانشجو مربوط می شود.»

مدیر اجرایی موسسه زبان ها در کانادا در ادامه می گوید:« دستور العمل‌ها و استفاده از سیاست های  IRCCاز بازاری به بازار دیگر متفاوت است. افسران و ماموران صدرو ویزا 100 درصد صلاحیت لازم برای این کار را دارند. انها در اصل تنها تصمیم‌گیرندگان هستند. اما برای دانشجويي که به عنوان مثال از چین می آید بسیار مشکل است که تنها برای یکی از بخش‌های این برنامه ویزا بگیرد. برای آنها اسان‌تر این است که برای یکی از بخش‌های عمومی برنامه‌های مطالعه و ادامه تحصیل اقدام کنند و برنامه‌های آموزشی زبان را نیز در کنار آن به عنوان بخشی از برنامه آماده سازی علمیادامه دهند. حالا دانشجويان باید در اغلب موارد به دنبال تمدید ویزای آموزشی خود باشند. آنها مجبور هستند این کار را حتی بعد از  گذراندن بخشی از برنامه‌های اموزشی هم انجام دهند.»

مثال دیگر می تواند در مورد دانشجوی بین المللی باشد که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا است. این فرد به زبان انگلیسی چندان مسلط نیست اما دوره‌های پیش نیاز را با موفقیت پشت سر گذاشته و و مدرک ایلتس را به دست اورده چرا که او برای به دست اوردن اجازه مشروط نیازمند این مدرک است. با برنامه اعمال شده جدید حالا این دانشجو باید یک قدم اضافی نیز بردارد: او باید برای مجوز یک دوره اموزشی جدید اقدام کند. فرایندی که ممکن است پنج هفته طول بکشد.

پرلاتا در این‌باره نیز می گوید:« مساله ما این است که من(به عنوان یک دانشجو) چگونه می توانم دوره‌های اموزشی مهندسی را بگذارنم در حالی که مجبورم پنج هفته منتظر صدور مجوز بمانم در حالی که  دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کنم به خاطر چنین مسائلی به من اجازه ورود نخواهد داد.»

از آنجا كه اين تغييرات به صورت ناگهانی ابلاغ شده برخی از پرسش‌ها در اين زمينه بدون پاسخ باقي مانده يا تنها به بعضي از آنها پاسخ داده شده است. به عنوان مثال دارندگان مجوز تحصيل كه همراه همسر يا شريك زندگي خود وارد مي‌شوند مي توانند با همين مجوز تحصيل براي كار نيز اقدام كنند.

به عقیده صاحب نظران اگر مجوز تحصيل براي دانشجوياني كه برنامه خط سير را مي‌گذارنند نسبت به گذشته كوتاه تر شده است، مجوز اجازه كار دريافت شده از سوي همسر نيز بالطبع كوتاه‌تر مي‌شود. در صورتي كه دانش‌جو يا دانش‌اموز موفق شود براي دوره دوم تحصيلاتش مجوز بگيرد بايد براي مجوز كار نيز دوباره اقدام كند. سوالات ديگر كه پيرامون اين موضوع مطرح است اين است فردي كه دوره‌هاي پيش‌نياز تحصيلي‌اش را در يك موسسه به صورت هم‌زمان در حال گذارندن است (به عنوان مثال دوره‌هاي پيش‌نياز و تحصيلي را هم‌زمان در دانشگاه تورنتو مي‌گذراند) آيا پس از پايان دوره‌هاي پيش‌نياز بايد براي كسب مجوز دوم اقدام كند يا خير. در حال حاضر مشكل اينگونه سوالات اين است كه افراد دست نگهداشته‌اند تا موقعيت را بسنجد در حالي كه سوالاتي از اين دست روز به روز در حال افزايش است.

ماهيت پروسه جديد

پرلاتا درباره مشكلات اين فرآيند جديد مي‌گويد:«اساسا آنچه كه در حال وقوع است اين است كه دانشجويان، دانش‌آموزان، ماموران و موسسات همگي بايد براي سيستم جديد هزينه بپردازند. اگر شما دانش‌جويي بين‌المللي باشيد و برخي از جنبه‌هاي قانون مهاجرتي كانادار را ندانيد اين مشكل شماست و در هر صورت اگر اشكالي در اين پروسه به وجود بيايد شما اخراج خواهيد شد. بنابراين يك مشكل بنیادين در اينجا وجود دارد كه مربوط به ساختار مي شود.»

در نهايت ممكن است زندگي ده‌ها هزار نفر تحت تاثير اين تغييرات واقع شود. موسسه زبان هاي كانادا تخمين مي‌زند كه از 130 هزار دانشجوي اين موسسه حدود 20 هزار تن از آنها بر اساس برنامه آماده سازی علمی ثبت نام كرده اند.  به علاوه 25 هزار نفر ديگر در حال حاضر به دنبال آن هستند تا تحصيلاتشان را در مدارج بالاتر ادامه دهند. مابقي افراد نيز اغلب بدون قصد ادامه تحصيل وارد كانادا مي‌شوند بعد از گذارندن دوره هاي مربوطه نظرشان تغيير مي‌كند و به دنبال دريافت مزاياي بيشتر براي كار و تحصيل كه كانادا مي‌تواند ارائه كند هستند.  

منبع:

http://www.cicnews.com/2016/08/canada-guidelines-study-permit-applications-questions-for-students-stakeholders-088485.html