برای نخستین بار پس از قطع روابط از سال 2012  وزرای خارجه ایران و کانادا دیدار کردند

برای نخستین بار پس از قطع روابط از سال 2012 وزرای خارجه ایران و کانادا دیدار کردند

  • 17 مهر 1395

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران با استفان دیون، همتای کانادایی اش روز سه شنبه برای اولین بار پس از قطع روابط از سال 2012 دیدار کردند.

این دیدار در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک آمریکا انجام شد. دیون روز چهارشنبه درباره این دیدار در توئیتر خود نوشت:« این مذاکرات درباره روابط دو کشور در زمینه خاورمیانه و همچنین امور کنسولی انجام شد.»

محمد جواد ظریف، صبح روز سه شنبه همراه یک هیات بلند مرتبه به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای شرکت در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در طول مبارزات انتخاباتی بر این موضوع که در صورت انتخاب شدن به دنبال برقراری دوباره روابط با ایران خواهد بود تاکید کرد. استدلال او این بود که این قطع روابط به خاطر اختلاف نظر بین دو کشور ایجاد نشده است و برقراری دوباره تعامل در شرایط حاضر تنها به دلیل انزوای دیپلماتیک بی اثر خواهد بود.

در ماه فوریه،استفان دیون پروسه ای را شروع کرد که در آن تاکید می شد دولت باید برای از سرگیری تعامل مجدد تحریم های مستقل گسترده برای کنترل اقتصادی ایران را اصلاح کند. این برنامه شامل لغو ممنوعیت گسترده در زمینه خدمات مالی، واردات و صادرات می شود. باقی تحریم ها در رابطه با موضوع سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک به قوت خویش باقی می ماند.

وزیر امورخارجه کانادا کمی بعد در ماه ژوئن اعلام کرد که روند مذاکرات میان دو کشور آغاز شده است و این فرآیند قدم به قدم «در سطح رسمی در کشوری بی طرف پیگیری خواهد شد.»

دولت استفان هارپر، نخست وزیر پیشین کانادا در سال 2012 رابطه کشورش با ایران را به بهانه های مختلف از جمله تهدید ایران برای اسرائیل قطع کرد. کمی بعد دولت کنادا سفارت خود در تهران، پایتخت ایران را بست و خواستار آن شد تا دیپلمات های ایران خاک کانادا را در عرض پنج روز ترک کنند. در حال حاضر دو کشور روابط خود را از طریق سفارت خانه های کشور سوم حفظ کرده اند.